Aktuality

19.10.2021, 10:00


Literární soutěžBurza knihJazz v podkrovíOtevírací doba dospělé odděleníOtevírací doba dětské odděleníNávod - čtenářské konto 1Návod - čtenářské konto 2Informace o spotřebitelské poradně D-testČtenářské placky k prodeji v knihovně i infocentruNabídka vypracování rešeršíČtečky knih k zapůjčeníOdprodej knihCertifikát ATICCertifikát Český systém kvality služeb


Listování - Doppler, Lililinda a Život k sežrání

publikováno: 06. 04. 2011
autor: Za Městskou knihovnu Chodov Marie Valentová

clanekNejlepším přítelem člověka je losí mládě.Nevěříte? Přečtěte si knihu norského spisovatele Erlenda Loeho, kterou v rámci projektu Listování návštěvníkům chodovské knihovny představili Lenka Janíková a Lukáš Hejlík. „Doppler je příběh ze života, ale než drama, je to spíše taškařice. Takové vtipné zamyšlení nad lidmi a jejich pílí. A musím se přiznat, že Doppler patří k mým nejoblíbenějším knihám,“ uvedl Lukáš Hejlík na začátku představení. Poté už se diváci mohli seznámit s Dopplerem, který po smrti svého otce jede na vyjížďku, při níž spadne z kola a praští se do hlavy. Během chvíle kdy leží omámen po pádu, přemýšlí o svém životě. Rozhodne se odejít od ženy a dětí do lesa, kde si postaví stan. Po čase se k němu přidá losí mládě, jemuž Doppler zastřelil matku. Mimochodem Lenka Janíková je v roli losího mláděte skvělá. Kromě něj začínají Dopplerovi narušovat jeho samotu i další lidé, s nimiž přišel různým způsobem do styku, včetně jeho ženy a dětí. Pokud vás zajímá, jak to s Dopplerem dopadne, anebo se chcete jenom pobavit, přečtěte si stejnojmennou knihu. A to, že to stojí za to, by vám potvrdili i návštěvníci včerejšího představení, kteří se u něj skvěle bavili.
Zkrátka nepřišly ani děti. Žáci sedmých a osmých tříd měli možnost shlédnout představení knihy Život k sežrání francouzského spisovatele Mikaëla Olliviera. V podání Lenky Janíkové, Alana Novotného a Lukáše Hejlíka, nahlédli do života patnáctiletého francouzského kluka Bena, jehož starosti s láskou jsou blízké i jim. Vtipné zpracování příběhu Bena, který se snaží získat lásku své spolužačky Claire, a zároveň bojuje se svými kily navíc, děti pobavil. Pro děti z prvních až čtvrtých tříd, jsme připravili představení, Lililinda Superhvězda. Listování měli návštěvníci možnost shlédnout již po několikáté a rozhodně si v naší knihovně získalo spoustu příznivců. V době počítačů je třeba probouzet lásku ke knihám a čtení všemi možnými způsoby. Myslím si, že Lukáši Hejlíkovi a jeho hereckým kolegům se to díky Listování rozhodně daří. Jak on sám říká: „Do Listování vybíráme zajímavé knižní novinky a snažíme se z mrtvých písmenek udělat živá a ukázat, že s knihou se dá i pohrát.“ O tom, jak se jim to daří, se můžete přesvědčit zase na podzim, kdy se budou v chodovské knihovně konat další Listování.

clanekclanek