Aktuality

19.10.2021, 10:53


Literární soutěžBurza knihJazz v podkrovíOtevírací doba dospělé odděleníOtevírací doba dětské odděleníNávod - čtenářské konto 1Návod - čtenářské konto 2Informace o spotřebitelské poradně D-testČtenářské placky k prodeji v knihovně i infocentruNabídka vypracování rešeršíČtečky knih k zapůjčeníOdprodej knihCertifikát ATICCertifikát Český systém kvality služeb


Na skok v Peru

publikováno: 21. 01. 2012
autor: Za Městskou knihovnu Chodov Marie Valentová

clanekMilovníky cestování a exotických zemí jistě potěšila beseda o Jižní Americe, kterou připravila chodovská knihovna. O fotografie a zážitky ze své cesty se tentokrát podělily „seniorky světoběžnice“ Květuše Belanová a Radoslava Lisacová. Ty loni navštívily Peru, Bolivii, Uruguay a zastavily se i v Chile. Ze své cesty přivezly nejen krásné fotografie, ale i místní výrobky jako jsou ponča, ponožky, tašky, rukavice a další suvenýry, které si mohli návštěvníci před i po besedě prohlédnout. Během besedy jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí nejen o památkách Inků jako je Machu Picchu, ale i o lidových slavnostech nebo denním životě místních obyvatel. Úsměv vyvolaly třeba tresty za přecházení. Ten kdo přechází mimo přechod pro chodce, dostane přes záda býkovcem.
„V Peru se pěstuje kolem tří set druhů brambor a jsou podávány jako příloha ke každému jídlu. Většinou se k nim přidává i rýže. Jídlo tam mají vynikající, všude si můžete koupit spoustu čerstvého ovoce a zeleniny. Co se týká jídla, měly jsme problém jedině v rodinách našich adoptivních dětí, kde nám coby čestným hostům nabídli morče. Když jsme pak viděly morčata na nabídce v restauraci, otočily jsme se a našly raději restauraci, kde jsme si daly vepřovou pečeni“, popsala místní kuchyni paní Belanová. Ačkoliv beseda trvala více než dvě hodiny, stačili jsme „projít“ pouze Peru. O zbývajících zemích povypráví „seniorky světoběžnice“ při další besedě.

clanekclanek