Aktuality

19.10.2021, 11:13


Literární soutěžBurza knihJazz v podkrovíOtevírací doba dospělé odděleníOtevírací doba dětské odděleníNávod - čtenářské konto 1Návod - čtenářské konto 2Informace o spotřebitelské poradně D-testČtenářské placky k prodeji v knihovně i infocentruNabídka vypracování rešeršíČtečky knih k zapůjčeníOdprodej knihCertifikát ATICCertifikát Český systém kvality služeb


Knihovna nabídla výlet do historie

publikováno: 26. 01. 2012
autor: Za Městskou knihovnu Chodov Marie Valentová

V těchto dnech totiž vystoupil v chodovské knihovně Mgr. Jan Nedvěd z Muzea Karlovy Vary s besedou o Československých legionářích. Během poutavého vyprávění se návštěvníci dozvěděli spoustu zajímavostí o vzniku legií a jejich zapojení do bojů ve Francii, Itálii a Rusku. Pan Nedvěd zároveň své posluchače seznámil i s tím, jakou roli sehrály legie při vzniku Československé republiky. Nebo o tom, že tito muži neriskovali život jenom v bojích, ale i mimo bojiště, protože byli považováni za zrádce za to, že bojovali proti rakousko-uherské armádě, do níž ve většině případů narukovali. „Historii mám ráda, i když o války jsem se až dosud nezajímala, ale tato beseda byla velmi zajímavá. Jako ženu mě například zaujala informace, že uniformy dobrovolníků z 21. pluku se staly předlohou pro hradní stráže prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, ale přiznávám, že zajímavých informací a námětů k přemýšlení jsem si odnesla mnohem víc,“ řekla na odchodu jedna z návštěvnic.
Milovníky historie potěší chodovská knihovna i v březnu, kdy se mohou těšit na besedu se spisovatelem a historikem Vlastimilem Vondruškou, který bude vyprávět skutečné příběhy o lásce ve středověku.