Aktuality

08.12.2023, 15:08Martin Rota
07. 12.Origami s Markétou
06. 12.Degustace kávy
13. 12.Origami s Markétou
13. 12.Workshop
14. 12.Swingový koncert
14. 12.Vánoční workshop
20. 12.Origami s Markétou
20. 12.Silbegrim
20. 12.Otevírací dobaŠkolení na PCČtenářská výzva 2023Čtenářská výzva herní listNávod - čtenářské konto 1Návod - čtenářské konto 2Informace o spotřebitelské poradně D-testNabídka vypracování rešeršíČtečky knih k zapůjčeníOdprodej knihCertifikát ATIC


Středověk rozhodně nebyl prudérní

publikováno: 26. 03. 2012
autor: Za Městskou knihovnu Chodov Marie Valentová

clanekTo a spoustu dalších zajímavostí o vztazích mezi muži a ženami, nejen ve středověku, se dozvěděli návštěvníci besedy s oblíbeným spisovatelem Vlastimilem Vondruškou. Ten byl již podruhé hostem chodovské knihovny. Ve svém vyprávění, nazvaném Láska ctná a nectná, se dostal až do doby starých Egypťanů a Římanů. Posluchače pobavil líčením různých rituálů, které museli panovníci podstoupit, aby prokázali mužnou sílu. Návštěvníky rozesmálo také líčení skutečných historek, na něž pan Vondruška narazil při procházení různých archivů. Například, stížnost rytíře na cizoložnou manželku, jež mu nasadila parohy s italským umělcem, či když dívka nemohla určit otce svého dítěte, protože o masopustu, kdy bylo vše dovoleno, se s ní milovalo několik mladíků, kteří měli masky. Ve svém poutavém a vtipném vyprávění, nám vysvětlil, že středověk rozhodně nebyl tak prudérní, jak se nás snažili přesvědčit historici devatenáctého století. „Život ve středověku byl těžký, lidé museli dřít, aby měli na živobytí a pak stačilo, že bylo sucho či naopak záplavy a přišli o všechno. Lidé věděli, že život je krátký a proto si ho náležitě užívali. K pilířům zábavy ve středověku patřilo jídlo, pokud bylo. Pití, na něž chudí lidé zase tolik neměli a potom milování, které bylo zadarmo. Takže je jasné, čemu dávali naši předci přednost“, rozesmál návštěvníky pan Vondruška. Zajímavé bylo i vyprávění o traktátech, které o milostném životě sepisovali kněží, byly mezi nimi i jakési katalogy milostných poloh včetně počtu otčenášů a dalších druhů pokání, které za tyto hříšné polohy hříšník obdrží, aby dostal rozhřešení.
„Historii miluji a jsem rád, když ji mohu přiblížit svým čtenářům. Myslím si, že by žádný národ neměl zapomenout na svou minulost“, rozloučil se svými posluchači pan Vondruška. Po besedě měli návštěvníci možnost si s panem Vondruškou popovídat, získat autogram nebo si prohlédnout jeho knihy, které sebou pan Vondruška přivezl. Setkání s panem Vondruškou bylo opravdu příjemné a doufáme, že opět někdy zavítá do naší knihovny.

clanek