Aktuality

24.03.2023, 02:28


Březen měsíc čtenářů
01. - 31.03.LiStOVáNí
16. 03.Turistou v Emirátech
29. 03.BOOKSTART
30. 03.Uprostřed na okraji
05. 04.Jazz v podkroví
13. 04.BOOKSTART
27. 04.Školení na PCČtenářská výzva 2023Čtenářská výzva herní listOtevírací doba dospělé odděleníOtevírací doba dětské odděleníOtevírací doba knihkupectvíNávod - čtenářské konto 1Návod - čtenářské konto 2Informace o spotřebitelské poradně D-testČtenářské placky k prodeji v knihovně i infocentruNabídka vypracování rešeršíČtečky knih k zapůjčeníOdprodej knihCertifikát ATIC


Listování pobavilo emailovým románem

publikováno: 28. 03. 2012
autor: Za Městskou knihovnu Chodov Marie Valentová

clanekEmaily jsou nedílnou součástí života většiny lidí. Emailem řešíme většinu věcí, domlouvání pracovních schůzek, rozesílání životopisů, nabídek, či jenom „pokecáme“ se známými. Nikoho z nás jistě nenapadlo vytvořit z emailů knihu, kdo by to četl, že? Spisovatele Daniela Glattauera to napadlo a napsal román Dobrý proti severáku, jehož scénickou podobu měli možnost shlédnout návštěvníci chodovské knihovny. Příběh Emmi Rothnerové a Lea Leikeho ožil v podání Věry Hollé, Pavla Oubrama a Tomáše Drápely, herců Jihočeského divadla v Českých Budějovicích a protagonistů projektu Listování. Návštěvníci bez dechu sledovali rozvíjející se emailový vztah, který vznikl díky překlepu v emailové adrese. Emmin email, kterým chtěla zrušit předplatné časopisu Like omylem dostane Leo Leike. Díky této náhodě se mezi nimi začne rozvíjet emailová korespondence, na níž se oba postupem času stanou závislými. Počáteční špičkování začíná přerůstat v milostné vzplanutí. Je možné, aby jejich vztah přesáhl z virtuální podoby do skutečného života? Tuto otázku si oba protagonisté kladou po celou dobu svého dopisování. Emmi je totiž vdaná a Leo se vzpamatovává z rozchodu se ženou, jíž chtěl požádat o ruku. Když už to vypadá, že city zvítězí, vstoupí do konverzace Emmin manžel, který náhodou objeví emaily, které si Emmi vytiskla a odkryjí před ním virtuální vztah jeho ženy.
Představení Dobrý proti severáku diváky nejen pobavilo, ale i vyvolalo očekávání, zda se Leo a Emmi sejdou. Všechny proto překvapil otevřený konec, kdy si Leo a Emmi domluví setkání, ale Emmi z rozhovoru s manželem pozná, že o jejím vztahu ví. Píše Leovi, ale email se jí vrátí zpět s tím, že je schránka zrušená. „Jak příběh Lea a Emmi dopadne, se dozvíte v druhém díle, nazvaném Každá sedmá vlna, který Daniel Glattauer napsal na přání čtenářů“, řekl na závěr představení Pavel Oubram. Herecké umění všech tří protagonistů ocenili diváci dlouhotrvajícím potleskem. Na další představení z cyklu Listování se mohou návštěvníci knihovny těšit opět na podzim.

clanekclanek