Aktuality

24.03.2023, 00:58


Březen měsíc čtenářů
01. - 31.03.LiStOVáNí
16. 03.Turistou v Emirátech
29. 03.BOOKSTART
30. 03.Uprostřed na okraji
05. 04.Jazz v podkroví
13. 04.BOOKSTART
27. 04.Školení na PCČtenářská výzva 2023Čtenářská výzva herní listOtevírací doba dospělé odděleníOtevírací doba dětské odděleníOtevírací doba knihkupectvíNávod - čtenářské konto 1Návod - čtenářské konto 2Informace o spotřebitelské poradně D-testČtenářské placky k prodeji v knihovně i infocentruNabídka vypracování rešeršíČtečky knih k zapůjčeníOdprodej knihCertifikát ATIC


Knihovna se na jednu noc změnila v pevnost Boyard

publikováno: 03. 04. 2012
autor: Za Městskou knihovnu Chodov Marie Valentová

Poslední březnový víkend se již po dvanácté konala Noc s Andersenem. Z pátku na sobotu nocovaly děti na více než tisícovce míst v Čechách, na Slovensku, v Polsku, Slovinsku a v Rakousku, noc trávily v knihovnách, školách a školních družinách, kde pro ně byla připravena spousta akcí. Do této akce se již po několikáté zapojila i chodovská knihovna. Pro zhruba čtyřicet dětí připravila paní knihovnice Věra Čalounová se svými pomocníky a knihovníky úkoly na motivy děl letošních jubilantů Marie Kubátové a Jiřího Trnky. Děti během večera a části noci sbíraly na jednotlivých stanovištích indicie a klíče za splněné úkoly. Kromě tradičního chatu s ostatními účastníky Noci s Andersenem u nás i v zahraničí čekalo na děti i psaní pohledů. Letos psaly také hercům z Krkonošských pohádek: Haně Maciuchové, Jaroslavu Satoranskému, Františkovi Peterkovi a jejich autorce, spisovatelce Marii Kubátové. Té děti nakreslily i obrázky, které jí pošleme jako dárek k devadesátým narozeninám. Nechybělo ani vyrábění. Děti si vyrobily lucerničky jako připomenutí ilustrací Jiřího Trnky ke knize Broučci. Nejvíce se asi děti těšily na „strašidelný sklep“. Tentokrát byl plný pohádkových postav. Vodnice, čerti, čarodějnice a duchové děti nejen strašili, ale dávali jim i různé úkoly. Děti například lovily u vodníků hrnečky, poznávaly byliny u čarodějnice, navštívily peklo nebo strašidelný hrad. Před odchodem ze sklepa se podepsaly na papírové květy a listy, které jsou nyní vystaveny na dětském oddělení. Pohádkové postavy si s chutí zahráli naši pomocníci, žáci sedmých a osmých tříd. “Nejvíc se nám líbil strašidelný sklep, klidně bysme tam šli ještě jednou“, shodly se děti. Po absolvování všech stanovišť jsme se s dětmi vydali do parku. Na cestu jsme si svítili lucerničkami, do nichž si děti daly rozsvícené baterky. V parku na děti čekalo dvanáct měsíců, jejichž jména musely děti podle nápovědy uhodnout.

Po návratu do knihovny následovalo mytí a příprava na spaní. Do spacáků se děti dostaly kolem půl druhé a při poslechu audioknihy Zahrada od Jiřího Trnky během chvilky usnuly. Ráno po snídani hledaly za pomoci indícií názvy knih Marie Kubátové. Po jejich vyluštění pak po družstvech přicházely ke dveřím „pevnosti Boyard“, tam vsadily klíče do správných zámků a řekly strážci heslo. Tím byl název knihy, který vyluštily. Poté se jim otevřela brána do pevnosti, kde se musely v časovém limitu rozestavit na písmena tvořící jejich heslo. Za správné splnění tohoto úkolu dostaly poslední nápovědu, která je dovadla ke sladkému pokladu. Svůj poklad si hledali i naši pomocníci. „Nám se ještě nechce, klidně bysme tu spaly každý týden,“ toto reptání našich nocležníků při závěrečném předávání pamětních listů, bylo krásným poděkováním pro knihovnice a pana knihovníka, kteří s dětmi noc v knihovně strávili. Po předání pamětních listů na děti čekalo ještě překvapení v podobě dortů pro jednotlivá družstva.


clanek