Aktuality

19.10.2021, 09:59


Literární soutěžBurza knihJazz v podkrovíOtevírací doba dospělé odděleníOtevírací doba dětské odděleníNávod - čtenářské konto 1Návod - čtenářské konto 2Informace o spotřebitelské poradně D-testČtenářské placky k prodeji v knihovně i infocentruNabídka vypracování rešeršíČtečky knih k zapůjčeníOdprodej knihCertifikát ATICCertifikát Český systém kvality služeb


Den mezi horskými gorilami

publikováno: 08.10.2012
autor: Za Městskou knihovnu Chodov Marie Valentová

clanekclanekO tomto neuvěřitelném zážitku a spoustě dalších zajímavostech ze své cesty vyprávěl návštěvníkům chodovské knihovny cestovatel David Švejnoha. „Uganda je jednou z nejkrásnějších zemí, kterou jsem navštívil a zároveň i jedna z mých nejoblíbenějších. Bohužel v poslední době není kvůli politické situaci zrovna bezpečná. I přesto jsme se rozhodli, že se na líbánky vypravíme právě sem, protože mám rád film Gorily v mlze a tak jsme chtěli vidět horské gorily na vlastní oči,“ zahájil své vyprávění pan Švejnoha. Návštěvníkům pak vyprávěl o tom jak si případně pronajmout auto, či jak si zajistit výlet do národního parku Bwindi v pohoří Virunga. Tam v nadmořské výšce od 2600 do 4000 metrů nad mořem žije zhruba asi polovina z celkového počtu goril. „Rozhodně to není levná záležitost a navíc je třeba si výlet dopředu rezervovat, protože počet skupin návštěvníků je omezen na osm denně. Každou skupinu, v níž je pouze pár lidí doprovází průvodce s GPS a ochránce s puškou. Během výstupu jsme se bavili o tom, na koho by pušku použil, kdyby člověka napadla gorila. Vzhledem k tomu, že goril je na celém světě asi sedm set kusů a lidí několik miliard, tak jsme to raději nedomýšleli,“ rozesmál návštěvníky pan Švejnoha.

Kromě zážitků se setkáními s horskými gorilami vyprávěl pan Švejnoha i o životě v Ugandě, zdravotních útrapách cestovatele, který neodolá a ochutná něco na ulici nebo o překrásné přírodě a setkáních se zvířaty, která známe ze zoologických zahrad. Během své cesty navštívil několik rezervací, měst anebo i čajovníkové plantáže. Díky krásným fotografiím a vtipnému a poutavému vyprávění pana Švejnohy měli návštěvníci besedy pocit jako by v Ugandě byli také.

clanek