Aktuality

24.03.2023, 01:55


Březen měsíc čtenářů
01. - 31.03.LiStOVáNí
16. 03.Turistou v Emirátech
29. 03.BOOKSTART
30. 03.Uprostřed na okraji
05. 04.Jazz v podkroví
13. 04.BOOKSTART
27. 04.Školení na PCČtenářská výzva 2023Čtenářská výzva herní listOtevírací doba dospělé odděleníOtevírací doba dětské odděleníOtevírací doba knihkupectvíNávod - čtenářské konto 1Návod - čtenářské konto 2Informace o spotřebitelské poradně D-testČtenářské placky k prodeji v knihovně i infocentruNabídka vypracování rešeršíČtečky knih k zapůjčeníOdprodej knihCertifikát ATIC


Historie regionu láká stále více návštěvníků

publikováno: 10.03.2014
autor: Za Městskou knihovnu Chodov Marie Valentová

Skoro čtyřicet návštěvníků navštívilo besedu pana Vladimíra Bružeňáka o ženském pracovním táboře ve Svatavě, kterou pořádala chodovská knihovna. Množství návštěvníků překvapilo i pana Bružeňáka. Besedu jsme pořádali na přání návštěvníků, kterým se velmi líbila již předchozí beseda Květen bez šeříků. Poutavé vyprávění o životě žen v táboře doplňovala projekce fotografií, z nichž velmi emotivní byly ty, které zachycovaly ženy před nástupem a po životě v táboře. Návštěvníci se také dozvěděli o povaze jednotlivých dozorců, a o tom jaká opatření byla v táboře provedena po návštěvě Himmlera. Zajímavé bylo také povídání o pochodech smrti, díky nim se ke konci války zvýšila úmrtnost žen v táboře. Dnes už tábor připomíná pouze pískovcový pomník, jenž se stal místem pietních aktů. Každých pět let k němu přijíždějí bývalé vězenkyně i ze zahraničí, neboť v táboře byly ženy několika národností nejenom Češky.

Na závěr besedy pan Bružeňák odpovídal na dotazy návštěvníků. Beseda byla velmi zajímavá i tím, že pan Bružeňák své vyprávění doplňoval vyprávění o osudech konkrétních žen a fakty, která nejsou moc známa. Ty ostatně zachytí i ve své nové knize. Na další besedu s panem Bružeňákem se návštěvníci mohou těšit opět na podzim.

clanekclanekclanek