Aktuality

24.03.2023, 02:54


Březen měsíc čtenářů
01. - 31.03.LiStOVáNí
16. 03.Turistou v Emirátech
29. 03.BOOKSTART
30. 03.Uprostřed na okraji
05. 04.Jazz v podkroví
13. 04.BOOKSTART
27. 04.Školení na PCČtenářská výzva 2023Čtenářská výzva herní listOtevírací doba dospělé odděleníOtevírací doba dětské odděleníOtevírací doba knihkupectvíNávod - čtenářské konto 1Návod - čtenářské konto 2Informace o spotřebitelské poradně D-testČtenářské placky k prodeji v knihovně i infocentruNabídka vypracování rešeršíČtečky knih k zapůjčeníOdprodej knihCertifikát ATIC


Chodováci se dozvěděli zajímavosti z historie svého města

publikováno: 24.09.2014
autor: Za Městskou knihovnu Chodov Jitka Hloušková a Marie Valentová

V chodovské knihovně se konala beseda s panem Milošem Bělohlávkem nazvaná, Jak se dělá město. Po zahájení besedy paní ředitelkou Hanou Nemčičovou krátce promluvil pan Patrik Pizinger, místostarosta Chodova. „Jsem rád, že mohu využít tuto příležitost a poděkovat Miloši Bělohlávkovi za informace, které shromažďuje o Chodově. To co nám trvalo i několik měsíců, on vypátrá jaksi tak nějak samozřejmě. Díky němu už například víme, kde je pochovaný první starosta Chodova nebo známe jména zesnulých pochovaných v kryptě kostela a spoustu dalších zajímavých informací. Za to vše bych chtěl Milošovi moc poděkovat.“ Poté už pan Bělohlávek přenesl návštěvníky do 2. poloviny 19. století, doby kdy měl Chodov kolem šesti set obyvatel a byl zemědělskou oblastí. Přes nejdůležitější události v historii Chodova či vtipné historky o některých známějších obyvatelích se společně s návštěvníky dostal až do doby, povýšení městyse Chodova na město, což chodováci v těchto dnech oslavovali. Na oslavy pozval pan Bělohlávek společně se zástupci města i potomky Carla Gasche, zakladatele chodovské strojírny, které se mu podařilo dohledat. Beseda byla nejen zajímavá, ale i vtipná a po jejím skončení ještě návštěvníci s panem Bělohlávkem živě diskutovali.

„Ve spolupráci s panem Bělohlávkem budeme určitě pokračovat, v listopadu chystáme besedu 1. světová válka v Chodově a další zaměřenou na kostel sv. Vavřince a rod Plankenheimů po novém roce.“ Potěšila návštěvníky ředitelka chodovské knihovny. Ten, koho by zajímalo více z historie města Chodova, může nahlédnout na webové stránky Chodauer, které pan Bělohlávek spravuje. Přibližuje zde nejen historii města Chodova, ale odkrývá veřejnosti také zajímavé historické fotografie a pohlednice města. Je také spoluautorem nové publikace o Chodově. Ta byla v prodeji během oslav a nyní je k dostání na infocentru města Chodova.

clanekclanekclanekclanek