Aktuality

24.03.2023, 01:16


Březen měsíc čtenářů
01. - 31.03.LiStOVáNí
16. 03.Turistou v Emirátech
29. 03.BOOKSTART
30. 03.Uprostřed na okraji
05. 04.Jazz v podkroví
13. 04.BOOKSTART
27. 04.Školení na PCČtenářská výzva 2023Čtenářská výzva herní listOtevírací doba dospělé odděleníOtevírací doba dětské odděleníOtevírací doba knihkupectvíNávod - čtenářské konto 1Návod - čtenářské konto 2Informace o spotřebitelské poradně D-testČtenářské placky k prodeji v knihovně i infocentruNabídka vypracování rešeršíČtečky knih k zapůjčeníOdprodej knihCertifikát ATIC


Návštěvníci se dozvěděli více o pohraničních incidentech

publikováno: 16.10.2014
autor: Za Městskou knihovnu Chodov Marie Valentová

Hostem chodovské knihovny byl opět historik Vladimír Bružeňák, který tentokrát s návštěvníky besedoval o událostech podzimu roku 1938, který byl v našem regionu plný tragických událostí. Své vyprávění začal v roce 1918, kdy vzniklo Československo. Ve svém vyprávění pokračoval přes hospodářskou krizi ve 30. letech. Ta se velmi podepsala na situaci v pohraničí, přičemž vláda tuto krizi nezvládla a situaci v pohraničí neřešila. Ani neuznala Sudetendeutsche Partei, která v roce 1935 vyhrála parlamentní volby. V pohraničí zatím narůstají rozpory mezi Čechy a Němci. Vše vyvrcholilo tzv. Hnědým pučem, který vypukl po Hitlerově projevu, v Norimberku 12. září 1938, o tom jak Češi utlačují Němce. K nejkrvavějším incidentům došlo na Sokolovsku. Byly napadány budovy pošt a sídla četnických stanic. Byla brána rukojmí a docházelo ke střelbě. Četníci, kteří se stali obětí těchto útoků, patří mezi první oběti druhé světové války. Pohřby zabitých četníků se pak změnili v Československé demonstrace. Poutavé vyprávění dokreslovaly dobové fotografie, které pan Bružeňák sbírá po celém světě. Jejich projekci doplnil historkami o setkání s lidmi, od nichž je získal. Návštěvníky také zaujala prezentace barevných fotografií ze současnosti, na nichž s kolegy rekonstruovali tyto osudné události, hlavně pak přesnost kostýmů a rekvizit použitých při rekonstrukci.

Další informace mohou návštěvníci najít na webových stránkách cetnici.habartov.cz nebo na stránkách četnického klubu: o. s. Klub 1938 Četnická stanice Habersbirk www.habartov.cz. Beseda s Vladimírem Bružeňákem rozhodně nebyla poslední, návštěvníci se s ním určitě ještě v naší knihovně setkají.

clanekclanekclanek