Aktuality

24.03.2023, 00:52


Březen měsíc čtenářů
01. - 31.03.LiStOVáNí
16. 03.Turistou v Emirátech
29. 03.BOOKSTART
30. 03.Uprostřed na okraji
05. 04.Jazz v podkroví
13. 04.BOOKSTART
27. 04.Školení na PCČtenářská výzva 2023Čtenářská výzva herní listOtevírací doba dospělé odděleníOtevírací doba dětské odděleníOtevírací doba knihkupectvíNávod - čtenářské konto 1Návod - čtenářské konto 2Informace o spotřebitelské poradně D-testČtenářské placky k prodeji v knihovně i infocentruNabídka vypracování rešeršíČtečky knih k zapůjčeníOdprodej knihCertifikát ATIC


Knihovna se připojila k oslavám výročí V+W

publikováno: 20.02.2015
autor: Za Městskou knihovnu Chodov Marie Valentová

V únoru uplynulo 110 let od chvíle, kdy se tito dva velikáni divadelní scény narodili. Chodovská knihovna se přednáškou PhDr. Věry Kubové o životě a díle Jana Wericha a Jiřího Voskovce připojila například k Městským divadlům pražským, která odstartovala půlrok s V+W reprízou představení V+W revue a výstavou fotografií z archívů této oblíbené herecké dvojice. Návštěvníci přednášky však měli možnost díky paní Kubové nahlédnout do zákulisí partnerství Voskovce a Wericha. To rozhodně nebylo tak idylické, jak vypadalo na divadelních prknech a ve filmu. Jejich vztah poznamenala hlavně nevyzrálost Jiřího Voskovce, jak podotkla paní Kubová: „On nikdy nevyrostl, zůstal pořád malým klukem.“ To dokládala ukázkami z dopisů, které psal Voskovec z ciziny Werichovi. Návštěvníci se dozvěděli, že život ani jednoho z nich nebyl procházkou růžovou zahradou. Voskovec se potýkal s nedostatkem financí a nedostatkem hereckých příležitostí v cizině. Naopak Janu Werichovi se dařilo po profesní stránce skvěle, psal hry, hrál ve filmech nebo napsal úspěšnou knihu pohádek Fimfárum. Ty napsal původně jako dárek pro děti Jiřího Trnky, který se stal jeho nejlepším přítelem. Ale v soukromí se potýkal s duševní chorobou své ženy Zdeny. To, že ji i přes to neopustil, ukazuje, jaký měl skvělý charakter. I přes to, že on sám se potýkal se zdravotními problémy, prodělal rakovinu, posílal Voskovcovi za moře peníze on a ne naopak.

Více jak dvě hodiny poslouchali návštěvníci zaujatě zajímavé vyprávění Věry Kubové, prokládané četbou dopisů či poslechem ukázek z tvorby V+W. Dozvěděli se spoustu zajímavostí, o nichž třeba nikdy neslyšeli nebo je znali v jiné verzi. To, že je téma zaujalo, dokládá i následná diskuze. Potěšilo je i to, že se s paní Kubovou v knihovně opět setkají při besedě o dalších osobnostech, o jejichž životy a tvorbu se zajímá. Stejně zaujatě jako dospělí při večerní besedě naslouchali zajímavému vyprávění o životě a práci Jiřího Voskovce a Jana Wericha i studenti chodovského gymnázia, kteří v rámci vyučování navštívili dopolední besedy.