Aktuality

24.03.2023, 01:35


Březen měsíc čtenářů
01. - 31.03.LiStOVáNí
16. 03.Turistou v Emirátech
29. 03.BOOKSTART
30. 03.Uprostřed na okraji
05. 04.Jazz v podkroví
13. 04.BOOKSTART
27. 04.Školení na PCČtenářská výzva 2023Čtenářská výzva herní listOtevírací doba dospělé odděleníOtevírací doba dětské odděleníOtevírací doba knihkupectvíNávod - čtenářské konto 1Návod - čtenářské konto 2Informace o spotřebitelské poradně D-testČtenářské placky k prodeji v knihovně i infocentruNabídka vypracování rešeršíČtečky knih k zapůjčeníOdprodej knihCertifikát ATIC


Z prvňáčků jsou čtenáři

publikováno: 30.06.2015
autor: Za Městskou knihovnu Chodov Marie Valentová

Již po deváté probíhalo v chodovské knihovně Pasování prvňáčků na čtenáře. Během dvou dnů se v knihovně sešlo skoro sto padesát prvňáčků z chodovských základních škol, aby je pan starosta Patrik Pizinger pravým palašem pasoval na čtenáře. Poté si každý z rukou ředitelky knihovny Hany Nemčičové převzal průkaz do knihovny. To, že budou celý život číst a chovat se pěkně ke knihám stvrdili novopečení čtenáři podpisem na Pasovací listinu. Ta bude opět vystavena na dětském oddělení a poté uschována. Celým ceremoniálem děti provázel známý divadelník Viktor Braunreiter, který dětem zahrál „totálně vykloubenou pohádku O Červené Karkulce“. Děti si také, za celoroční práci s knihami a písmenky v rámci projetu Svazu knihovníků a informačních pracovníků na podporu čtenářství: Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka, odnesly knihu veršů Jiřího Žáčka Odemyky zamyky, kterou vydalo nakladatelství Triton. Děti si pak na dětském oddělení mohly vypůjčit svou první knihu.

Co se týče pasování, které má v chodovské knihovně už svou tradici, byl letošní školní rok zajímavý tím, že žáci, končící letos devátou třídu, byli v roce 2007 prvními pasovanými prvňáčky. Z tohoto důvodu jim paní ředitelka Hana Nemčičová přinesla na slavnostní rozloučení v Galerii u Vavřince Pasovací listinu, kterou jako prvňáčkové podepisovali a několik fotografií z pasování. Obojí u nich mělo velký ohlas. Nejen, že si prohlíželi fotografie, ale dokonce hledali své podpisy na listině, což se jim povedlo a vyvolalo to nejen úsměv, ale i trochu dojetí. Nyní si už i budoucí deváťáci budou moci každý rok, zavzpomínat na první třídu nad svou pasovací listinou. Ty kromě té první z roku 2007 každoročně vyrábí paní knihovnice Věra Čalounová. Ta každou listinu oživí obrázky s motivy čtenářství a dalšími detaily, takže žádné dvě listiny nejsou stejné.

clanekclanekclanekclanekclanekclanekclanekclanekclanekclanek