Aktuality

24.03.2023, 02:22


Březen měsíc čtenářů
01. - 31.03.LiStOVáNí
16. 03.Turistou v Emirátech
29. 03.BOOKSTART
30. 03.Uprostřed na okraji
05. 04.Jazz v podkroví
13. 04.BOOKSTART
27. 04.Školení na PCČtenářská výzva 2023Čtenářská výzva herní listOtevírací doba dospělé odděleníOtevírací doba dětské odděleníOtevírací doba knihkupectvíNávod - čtenářské konto 1Návod - čtenářské konto 2Informace o spotřebitelské poradně D-testČtenářské placky k prodeji v knihovně i infocentruNabídka vypracování rešeršíČtečky knih k zapůjčeníOdprodej knihCertifikát ATIC


Je Turínské plátno pravé, nebo se jedná o středověký podvrh?

publikováno: 18.03.2016
autor: Za Městskou knihovnu Chodov Marie Valentová

Nad touto otázkou se pře mnoho generací představitelů církve a vědců. Roušku tajemství této relikvie se snažil poodhalit návštěvníkům administrátor chodovské farnosti P. Mgr. Petr Mecl. Ten se společně s biskupem Mons. Františkem Radkovským, zabýval mapováním historie plátna. Návštěvníci, tak měli možnost sledovat putování plátna z Jeruzaléma přes Eddesu, Konstantinopol, Francii (zde ve středověku plátno málem shořelo) až do italského Turína, kde je uchováno a podle nějž bylo také pojmenováno. Návštěvníci se díky zajímavé prezentaci dozvěděli vše o různých vědeckých metodách, pomocí nichž vědci zkoumají, zda je to skutečně plátno, do nějž byl Ježíš Nazaretský zabalen po sejmutí z kříže, či zda je to velmi zdařilý podvrh. Každý z návštěvníků si na základě předložených faktů mohl udělat svůj vlastní názor. Ačkoliv se i v dnešní době neustále diskutuje o pravosti této relikvie a provádí se další a další analýzy i za pomoci kosmických technologií, já osobně, i když nejsem věřící, věřím po předložených závěrech výzkumů provedených snad ve všech vědních oborech, že by plátno mohlo být pravé. Zda to tak je, to nám ukáže až čas.

Kdo by si chtěl plátno prohlédnout, nemusí cestovat až do Turína, ale může si zajet do Broumovského kláštera, kde je uložena jedna z kopií plátna, skoro stejně velká jako originál.

clanekclanekclanek