Aktuality

08.12.2023, 15:35Martin Rota
07. 12.Origami s Markétou
06. 12.Degustace kávy
13. 12.Origami s Markétou
13. 12.Workshop
14. 12.Swingový koncert
14. 12.Vánoční workshop
20. 12.Origami s Markétou
20. 12.Silbegrim
20. 12.Otevírací dobaŠkolení na PCČtenářská výzva 2023Čtenářská výzva herní listNávod - čtenářské konto 1Návod - čtenářské konto 2Informace o spotřebitelské poradně D-testNabídka vypracování rešeršíČtečky knih k zapůjčeníOdprodej knihCertifikát ATIC


Z Havaje na jihozápad USA během dvou dnů

publikováno: 22.09.2016
autor: Za Městskou knihovnu Chodov Marie Valentová

Ačkoliv se to zdá nemožné, návštěvníků chodovské knihovny se to povedlo díky poutavému vyprávění cestovatele Petra Nazarova. Havajské ostrovy, bylo téma večerní besedy. Během zhruba dvouhodinového vyprávění měli návštěvníci možnost poznat zlomek zajímavostí z Havajských ostrovů. Postupně jsme „navštívili“ jednotlivé ostrovy a dozvěděli se více nejen o jejich přírodních krásách, ale i o životě místních obyvatel. Poutavé vyprávění prokládal pan Nazarov krásnými fotografiemi, videi a ukázkami havajské hudby. To bylo pro navození atmosféry naprosto úžasné. Návštěvníky pobavil i několika vtipnými historkami, jako například, když na radu místního obyvatele čekal v moři na delfíny, kteří tam podle něj pravidelně každý den připlouvají a oni se neukázali. Pan Nazarov pak ani nenašel toho člověka, co mu to poradil. Pro návštěvníky bylo také zajímavé zjištění, že pro výlet na Havaj není potřeba žádná závratná částka, protože je možné se nechat zaměstnat na místních farmách za pobyt a stravu a volný čas poté využít k poznávání Havaje. Beseda měla velký úspěch a návštěvníci odcházeli s tím, že se těší na další besedu.

Poznat jihozápad USA měli možnost další den žáci sedmých tříd základní školy v Chodově. Své vyprávění začal pan Nazarov ukázkami sídel a povídáním o Anasaziích, starověkém národě žijícím kdysi na jihozápadě USA. Děti pak provedl krásnou, i když místy nehostinnou přírodou, zajímavými místy známými z amerických filmů a městy napříč státy Kalifornia, Nevada, Arizona, Nové Mexiko, Utah a Colorado. Studenti měli možnost vidět opuštěné zlatokopecké osady, pusté silnice, zapadlá městečka, ale i překrásné vodopády a dech beroucí kaňony. Největší zájem u nich vzbudila videa s medvědy, psouny a s chřestýšem. Líbila se jim rovněž videa s indiánskými tanci a videoklip k indiánské písni, zachycující nádhernou krajinu Monument Valley. Kromě toho se dozvěděli spoustu zajímavých informací, jako například to, že nesmí nechávat žádné jídlo a nic voňavého v autě v Yosemitském národní m parku, protože medvědi, kteří zde žijí, jsou schopni rozbít okénko u auta i kvůli zubní pastě. Je také potřeba dávat pozor na bleskové záplavy, vysoké teplotní rozdíly anebo třeba chřestýše. Ale i přes to všechno určitě návštěva této části Ameriky stojí za to. V březnu vezme Petr Nazarov návštěvníky na cestu do Jižní Afriky.

clanekclanekclanekclanekclanekclanekclanekclanek