Aktuality

24.03.2023, 00:57


Březen měsíc čtenářů
01. - 31.03.LiStOVáNí
16. 03.Turistou v Emirátech
29. 03.BOOKSTART
30. 03.Uprostřed na okraji
05. 04.Jazz v podkroví
13. 04.BOOKSTART
27. 04.Školení na PCČtenářská výzva 2023Čtenářská výzva herní listOtevírací doba dospělé odděleníOtevírací doba dětské odděleníOtevírací doba knihkupectvíNávod - čtenářské konto 1Návod - čtenářské konto 2Informace o spotřebitelské poradně D-testČtenářské placky k prodeji v knihovně i infocentruNabídka vypracování rešeršíČtečky knih k zapůjčeníOdprodej knihCertifikát ATIC


Cesta do historie umění byla velmi zajímavá

publikováno: 04.10.2016
autor: Za Městskou knihovnu Chodov Marie Valentová

Na cestu světem umění vzal žáky sedmé třídy jedné z chodovských škol Ondřej Horák, spoluautor knihy Proč obrazy nepotřebují názvy. Hostem chodovské knihovny byl v rámci celorepublikové akce pořádané Svazem knihovníků a informačních pracovníků: Maraton čtení. Na úvod žákům představil nejen sebe, ale i výše uvedenou knihu. S její pomocí je pak provedl dějinami umění a různými výtvarnými styly.

Naprosto si své publikum získal nejen vtipnými vsuvkami: „V letním kině jsem viděl film: Želvy Ninja, ty jsou pojmenované po slavných umělcích, takže stačí, když je ve výtvarce vyjmenujete tak máte jedničku.“ Děti spolupracovaly výborně i při odpovědích na různé dotazy nebo při poznávání známých obrazů. Ta správná zábava však nastala, když měly za pomocí různých výtvarných děl sestavit časovou osu toho, jak se výtvarné umění vyvíjelo. Dá se říci, že úkolu se jednotlivé skupiny zhostily s větší či menší vervou, což se projevilo i na výsledku. Ze čtyř skupin se povedla jedna osa i s popisky a obrázky. Ostatní osy už byly povedené o něco méně. Ono nebylo úplně ideální dávat třeba fotografii koní v řadách nad sebou k egyptskému umění, což jeden ze skupiny autorů komentoval hláškou:“Já vám říkal, že tam ty dostihy nepatří.“ Každopádně si děti mohly své výtvory odnést a myslím si, že je to úžasný způsob jak v dnešní mládeži změnit zájem o umění. K tomu je také určena ostatně i kniha, s níž děti pracovaly a která je s uměním seznamuje formou komiksu s detektivní zápletkou.

clanekclanekclanekclanekclanekclanek